דורבן בכף הרגל– גורמים

מה הגורמים להיווצרות דורבן

דורבן, שמכונה בעגה הרפואית "בלטת עצם בעקב", מייצג תופעה רחבה שלדעת רבים נחשבת למחלה האורטופדית השכיחה ביותר במאה ה-21.

מלבד עקצוץ, חוסר נוחות בעקב וכאב חד בכל דריכה, דורבן מונע פעילות ספורטיבית ופוגע בצורה אנושה באיכות החיים. החדשות החיוביות הן שיש פתרון לדורבן ובראש ובראשונה צריך להכיר את הגורמים שעלולים להחמיר אותו.

מה גורם ללחץ על העקב?

קודם כל, דורבן נוצר כאשר יש לחץ גבוה על העקב: הלחץ גורם לעצם לרדת כלפי מטה, הוא יוצר הסתיידות של העצם וכתוצאה מהלחץ של השפיץ ההסתיידותי גם נוצרת דלקת. בדריכה על העקב הכאב מורגש היטב והדלקת מקבלת סימפטום פיזי מובהק.

כמו כן, הגברת עומסים על כף הרגל בצורה קיצונית ולא הדרגתית מגבירה את הסיכון לפתח דורבן.

דורבן בגלל מבנה כף הרגל

עוד סיבה להיווצרות דורבן קשורה מבחינה אנטומית למבנה של כף הרגל. כאן מדובר על נסיבות שבהן כף הרגל שטוחה או לחילופין בעלת קשת גבוהה, במבנה שמשבש את חלוקת העומסים הטבעית על כף הרגל וגורם ללחצים ועומס יתר באזורים שונים. זה העומס שגורם כאמור להסתיידות העצם ולתהליך דלקתי שמבטא בדורבן הידוע לשמצה.

התחושות בעקבות דורבן בכף הרגל

הגורמים לעיל יוצרים תחושה של דקירות סכין בעקב אצל אנשים שסובלים מדורבן. התופעה שכיחה אצל גברים ונשים כאחד והיא גורמת לסובלים ממנה להתקשות בדריכה והליכה על העקב, בעיקר בשעות הבוקר.

זה קורה כי במהלך הלילה ובזמן מנוחה העצם למעשה יורדת כלפי מטה עד שהיא מגיעה לעקב, אולם אז כאשר דורכים עליה נוצר לחץ על המקום הדלקתי ובעקבותיו הכאב המטריד. לחילופין, הכאב נסוג כאשר הרקמה מתחממת אבל הוא עשוי לחזור שוב לאחר פעולות כמו עמידה ממושכת, הרמת משאות כבדים או פעילות גופנית מאומצת.

גורמים שמחמירים דורבן בכף הרגל

היכרות עם הסיבות האנטומיות והאורתופדיות לדורבן לא תמיד מספיקות כדי להתמודד עם התופעה אחת ולתמיד. ראשית, דורבן עלול להחמיר בגלל עלייה במשקל או על רקע עלייה בתדירות הליכה, טיפוס במדרגות בצורה חדה וריצות כתחביב או באופן מקצועי.

שנית, דורבן מחמיר אצל אנשים שנועלים נעליים שטוחות ומגבירים את העומס על העקב והוא נפוץ בקרב גברים ונשים שנאלצים לעמוד שעות ממושכות מדי יום. עוד כדאי להזכיר שדורבן מחמיר בגלל פציעות ספורט כרוניות, אצל בעלי קשת גבוהה ובקרב בעלי פלטפוס.

מעקב צפוף אחרי התפתחות הדורבן

הסוד להתמודדות עם דורבן הוא מעקב צמוד ובקרה אחר תהליך ההחלמה של המטופל. באלפא מעבדות מדרסים מציעים שירות ייחודי מן הסוג הזה וכך מונעים ממך את הפגיעה באיכות החיים בגלל דורבן. אנחנו מאמינים שמדרסים הם לא מוצר אלא טיפול, ומקפידים לפתוח לכל מטופל תיק רפואי.

בחיוג למספר 074-710-74-35 נוכל לפתוח גם עבורך תיק אישי ולבצע מעקב צפוף אחר התפתחות הדורבן.