ישנם שני גורמים עיקריים שמשנים את מנח כף הרגל וגורמים לה להיות במצב לא אידיאלי. הגורם הראשון מכונה "פלטפוס" והוא מתאר מצב של רגל שטוחה ללא קשת, בעוד הגורם השני הוא לכאורה הפוך כי בו דווקא קשת גבוהה מדי גורמת לרגל לנטות כלפי חוץ. כפי שאפשר להבין, לשני הגורמים יש מאפיין משותף מובהק: רגל שעומדת בצורה עקומה ומשנה גם את הזווית של הברך. אותו שינוי בזווית של הברך – פנימה או החוצה – גורם לסחוס של הברך להישחק. במקביל, מופיעים כאבים בחלק הליטרלי-מדיאלי והם מביאים לפגיעה באיכות החיים.

איך נוצר לחץ על הסחוס?

בכל הנוגע לכאבי ברכיים, שחיקת סחוס היא התופעה המתרחשת ברקע. באופן ספציפי יותר, יש להבחין בין מצב שבו הרגל נוטה פנימה לבין מצב שבו היא נוטה כלפי חוץ. במצב הראשון, נוצר לחץ על הסחוס בברך בחלק הפנימי ולכן הוא נשחק והעצמות מתחככות אחת בשנייה. זה מה שגורם לכאב ובסופו של דבר מגביר את תחושת אי הנעימות. במצב השני, הרגל נוטה כאמור כלפי חוץ ונוצר לחץ על הסחוס בברך בחלק החיצוני – מה ששוב גורם לסחוס להישחק, לעצמות להתחכך ולברכיים לכאוב.

מבנה אנטומי של הברך

אחת הבעיות בהתמודדות עם שחיקת סחוס היא חוסר מודעות של המטופלים למבנה הברך. מנגד, היכרות עם המבנה האנטומי של הברך יכולה לסייע למי שרוצה להתמודד עם הבעיה כי היא מוכיחה שיש לה פתרון. כך למשל לומדים שהברך מחברת בין עצם הירך לעצם השוק, אך בחלקה הקדמי נמצאת עצם נוספת – פיקת הברך. כמו כן, בברך יש רצועות וגידים מייצבים ולכן הפגיעות בברך עלולות לנבוע מבעיות מכניות, חבלה, דלקת ועוד.

החשיבות של זיהוי הגורמים

זיהוי מדויק של הגורם לכאבי ברכיים הוא תנאי לטיפול מוצלח וריפוי מלא של הבעיה. בשלב הראשון צריך לנסות להעריך את מקור הכאב בעזרת שילוב בין מספר משתנים, כגון גיל המטופל, המועד שבו התחיל הכאב, המיקום הספציפי שלו בכף הרגל וכן הלאה. בשלב השני צריך לבדוק באופן מקצועי ורפואי את כף הרגל, כדי לאשר או לשלול את האבחנה מסיפור המחלה ולקבוע תכנית טיפול מסודרת.

תסמינים של שחיקת סחוס

על אף ההבדלים המתוארים בין שני הגורמים לשחיקת סחוס וכאבי ברכיים, התסמינים עצמם זהים. כאבי ברך מופיעים בדרך כלל באזורים כמו קדמת הברך חלקו הפנימי חלקו החיצוני ואף נפיחות ומים בברך  ובתחושת מוגבלות בהנעת הברך ובדריכה. במידה וסימפטומים אלו מופיעים יחד, יש להתחיל בטיפול מסודר על ידי מדרסים לכאבי ברכיים 

יתרונות הטיפול שלנו

אלפא מעבדות מדרסים מתמחים בהתאמת מדרסים לצרכים שלך – כטיפול ארוך טווח ולא כמוצר. אנו מזמינים אותך ליצור קשר עם נציגינו במספר 074-70-25-136 ומתחייבים ללוות אותך עד לריפוי מלא.